Sukan Malaysia (SUKMA)

Pengenalan

Sukan Malaysia atau dengan ringkasnya SUKMA adalah satu acara kebangsaan di bawah anjuran Majlis Sukan Negara Malaysia dan Majlis-Majlis Sukan Negeri serta Majlis Sukan Sekolah-Sekolah Malaysia (MSSM), Majlis Sukan Universiti Malaysia (MASUM) dan Majlis Sukan Polis DiRaja Malaysia.

SUKMA adalah merupakan kejohanan ‘beraneka sukan’ (multi-sports competition) dan berkonsepkan ‘Mini Sukan Olimpik’ di Malaysia yang melibatkan atlit remaja. SUKMA diadakan secara dwi tahunan dan berselang seli dengan Sukan SEA. Sukan Malaysia yang pertama telah diadakan pada tahun 1986 di Kuala Lumpur.

Pengelolaan

Tiada Logo Dilancarkan

SUKMA I – Kuala Lumpur
9 – 16 April 1986

Tiada Logo Dilancarkan

SUKMA II – Kuala Lumpur
9 – 12 November 1988

SUKMA III – Sarawak
18 – 27 Julai 1990

SUKMA IV – Johor
2 – 12 Julai 1992

SUKMA V – Perak
9 – 18 Jun 1994

SUKMA VI – Pahang
1 – 10 Jun 1996

SUKMA VII – Selangor
17 – 26 April 1998

SUKMA VIII – Pulau Pinang
25 Mei – 4 Jun 2000

SUKMA IX – Sabah
5 – 14 September 2002

SUKMA X – N. Sembilan
28 Mei – 6 Jun 2004

SUKMA XI – Kedah
25 Mei – 4 Jun 2006

SUKMA XII – Terengganu
31 Mei – 9 Jun 2008

SUKMA XIII – Melaka
10 – 19 Jun 2010

SUKMA XIV – Kuala Lumpur
2 – 12 Jun 2011

SUKMA XV – PAHANG
7-16 Julai 2012

SUKMA XVI – KUALA LUMPUR
28-7 Julai 2013

SUKMA XVII – PERLIS
24 Mei – 4 Jun 2014

SUKMA XVIII – SARAWAK
23-31 Julai 2016

SUKMA XIX- PERAK
11 – 22 September 2018

SUKMA XX – MSN
16 – 24 SEPTEMBER 2022

KEDKONTINJENEMASPERAKGANGSAJUMLAH PINGAT
1TERENGGANU565153160
2WILAYAH PERSEKUTUAN523849139
3SELANGOR476967183
4SARAWAK423660138
5PERAK394856143
6PAHANG31193082
7PULAU PINANG32303092
8SABAH322846106
9JOHOR293437100
10KEDAH19202968
11MELAKA18181955
12NEGERI SEMBILAN13184374
13PERLIS1271332
14KELANTAN673326
15BRUNEI0134
JUMLAH4284245481400
KED KONTINJEN EMAS PERAK GANGSA JUMLAH PINGAT
1 SELANGOR 59 73 63 195
2 SARAWAK 57 43 59 159
3 TERENGGANU 47 42 44 133
4 WILAYAH PERSEKUTUAN 40 44 42 126
5 PAHANG 30 25 22 77
6 PULAU PINANG 26 12 29 67
7 SABAH 25 37 38 100
8 JOHOR 19 25 31 75
9 NEGERI SEMBILAN 19 12 30 61
10 MELAKA 18 11 28 57
11 KEDAH 14 10 23 47
12 PERAK 12 26 33 71
13 KELANTAN 10 12 13 35
14 PERLIS 9 7 15 31
15 BRUNEI 0 1 3 4
JUMLAH 385 380 473 1238
KED KONTINJEN EMAS PERAK GANGSA JUMLAH PINGAT
1 WILAYAH PERSEKUTUAN 55 38 49 142
2 TERENGGANU 51 55 31 137
3 SARAWAK 48 32 35 115
4 SELANGOR 36 49 71 156
5 PAHANG 33 27 33 93
6 PERAK 24 24 36 84
7 PULAU PINANG 24 21 30 75
8 JOHOR 23 32 40 95
9 SABAH 21 31 44 96
10 NEGERI SEMBILAN 18 26 24 68
11 MELAKA 16 12 17 45
12 KEDAH 15 17 23 55
13 KELANTAN 12 14 6 32
14 PERLIS 12 10 30 52
15 BRUNEI 1 0 0 1
JUMLAH 389 388 469 1246
KEDKONTINJENEMASPERAKGANGSAJUMLAH PINGAT
1TERENGGANU19131345
2SELANGOR23173070
3W.PERSEKUTUAN15202762
4JOHOR1282545
5KEDAH1051631
6SARAWAK49518
7MELAKA45817
8PAHANG85619
9N.SEMBILAN11131539
10P.PINANG8192148
11PERAK651324
12SABAH46818
13KELANTAN62311
14PERLIS0347
15BRUNEI1078
JUMLAH130130194454
KEDKONTINJENEMASPERAKGANGSAJUMLAH PINGAT
1TERENGGANU473043120
2SELANGOR434358144
3W.PERSEKUTUAN434249134
4JOHOR403953132
5KEDAH39193189
6SARAWAK334947129
7MELAKA32312891
8PAHANG32292889
9N.SEMBILAN30264197
10P.PINANG293439102
11PERAK263247105
12SABAH22334095
13KELANTAN14121945
14PERLIS6131130
15BRUNEI1078
JUMLAH4374325411410
KED KONTINJEN EMAS PERAK GANGSA JUMLAH PINGAT
1 TERENGGANU 62 24 31 117
2 SELANGOR 47 54 60 161
3 PAHANG 45 40 38 123
4 SARAWAK 42 32 38 112
5 WILAYAH PERSEKUTUAN 37 41 45 123
6 PULAU PINANG 32 18 21 71
7 KEDAH 23 20 22 65
8 JOHOR 18 40 34 92
9 SABAH 18 20 52 90
10 NEGERI SEMBILAN 17 29 23 69
11 PERAK 14 26 38 78
12 KELANTAN 13 10 16 39
13 MELAKA 7 19 18 44
14 PERLIS 4 5 12 21
15 BRUNEI 0 0 4 4
JUMLAH 379 378 452 1209
KED KONTINJEN EMAS PERAK GANGSA JUMLAH PINGAT
1 TERENGGANU 47 30 43 120
2 SELANGOR 43 43 58 144
3 W.PERSEKUTUAN 43 42 49 134
4 JOHOR 40 39 53 132
5 KEDAH 39 19 31 89
6 SARAWAK 33 49 47 129
7 MELAKA 32 31 28 91
8 PAHANG 32 29 28 89
9 N.SEMBILAN 30 26 41 97
10 P.PINANG 29 34 39 102
11 PERAK 26 32 47 105
12 SABAH 22 33 40 95
13 KELANTAN 14 12 19 45
PERLIS 6 13 11 30
15 BRUNEI 1 0 7 8
JUMLAH 437 432 541 1410
BILKONTINJEN198619881990199219941996199820002002200420062008201020112012
1JOHOR6922617272028271927402118
2KEDAH5626888171713302939422
3KELANTAN0123681176421814313
4MELAKA25474547152411233247
5NEGERI SEMBILAN010764641217202011301617
6PAHANG1105213721272427393132145
7PERAK1031218262225464947372926014
8PERLIS011212143004654
9PULAU PINANG919172213512342836362729632
10SABAH9459192011122821262122418
11SARAWAK13274436395646493552365233242
12SELANGOR232611232857805355555354432647
13TERENGGANU224358116361561473062
14WP KL36121922313423333133252943737
KEDUDUKAN NEG. PERAK4124645333357111411